۱۳۹۱ خرداد ۱۵, دوشنبه

هر 15 دقیقه وضعیت خود را تغییر دهید


رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: برای حفظ سلامت مفاصل و ستون فقرات لازم است هر 15 دقیقه وضعیت خود را در محل زندگی و محیط كار خود تغییر دهید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از دبیرخانه بیست و سومین كنگره فیزیوتراپی ایران، دكتر اسماعیل ابراهیمی افزود:یكی از مهمترین وظایف فیزیوتراپیست ها مبارزه با فقر حركتی و عدم تحرك است و آنچه امروزه به عنوان مشكل شایع در جوامع صنعتی و ماشینی با آن مواجه هستیم بحث بی حركتی است و یكی از مهمترین عواملی كه به آسیب های جدی به مفاصل و خصوصاً ستون فقرات منجر می شود ، ثابت ماندن در یك وضعیت به مدت طولانی است.

وی یادآور شد:لازم است برای ممانعت از ضایعات ایجاد شده در سیستم عضلانی - اسكلتی ، مفاصل و خصوصا ستون فقرات حداقل هر 15 دقیقه وضعیت خود را در حالات ثابت مختلف نشسته یا ایستاده تغییر وضعیت دهیم.

به گفته وی به عنوان مثال اگر فردی در حالت نشسته است باید پس از حداكثر 15 دقیقه وضعیت خود را به حالت ایستاده تغییر دهد و بر عكس و حتی یك شناگر نیز بهتر است انواع شناها را در برنامه ورزشی خود قرار دهند و از تكرار یك نوع شنا خودداری كند.

عضو شورای عالی نظام پزشكی كشور عدم تكرار حركات مشابه را در زندگی روزمره و حتی در حركات ورزشی بسیار مهم عنوان كرد و افزود: بسیار از كارهای روزمره ما حتی در حركات بسیار ظریف و لطیف از جمله نویسندگی ، نقاشی و یا انواع هنرها نباید به صورت تكراری انجام شود چرا كه این گونه حركات تكراری مشابه ، همانند وارد شدن ضربات كوچك ممتد است كه در نهایت جمع جبری این نیروهای كوچك یك نیروی بزرگ ایجاد كرده و به ایجاد صدمات و ضایعات شدید در تاندون ها ، دیسك و مفاصل مختلف بدن می انجامد.

وی اظهار داشت: جامعه فیزیوتراپی ایران در بسیاری از زمینه ها از جمله ساخت ادوات و تجهیزات فیزیوتراپی و همچنین در بحث بومی سازی دانش فنی از توانمندی و تكنولوژی بسیار بالایی در سطح منطقه برخوردار است و در این زمینه نیازی به واردات ندارد.

وی با اشاره به نام گذاری سال جاری به نام تولید ملی و حمایت از سرمایه و كار ایرانی اظهارداشت: انجمن فیزیوتراپی ایران نیز در جریان برگزاری بیست و سومین كنگره فیزیوتراپی ایران و همزمان با برپایی بخش نمایشگاه ارائه تجهیزات و ادوات فیزیوتراپی، اهمیت و توجه ویژه ای به تولیدات علمی ، مقالات تحقیقی و همچنین ادوات و تجهیزات فیزیوتراپی و توانبخشی ساخت داخل خواهد داشت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر